I Ching - Księga Przemian  to starożytna chińska księga wróżb powstała ponad 3000 lat temu.
   Używana jest jako źródło mądrości, samorozwoju lub porady. Korzystał z niej Konfucjusz i Carl Gustav Jung.
   Metody stawiania wyroczni, czyli losowania heksagramów:
   1. Starożytna chińska - przez dzielenie i liczenie 50 łodyg krwawnika, stosowana do dzisiaj.
   2. Współczesna - za pomocą wyrzucania ręcznie trzech monet 6 razy i sumowania ich wartości.
   3. Teraz doszła nowa metoda, czyli generowanie I-Chingu przez program losujący na serwerze.
Księgi Przemian - komentarze i interpretacje heksagramów

I-Ching na szybko

generowany przez program
skoncentruj się na pytaniu i kliknij.

Wyrocznia wyrzucana ręcznie
za pomocą 3 monet
wg. Richarda Wilhelma

Najlepsze do losowania są monety
2 groszowe lub inne z cyfrą 2.
Przyjmujemy że reszka ma wartość
2 a orzeł 3.
Koncentrujemy się na pytaniu
i tasujemy monety w zamkniętych dłoniach.
Następnie rzucamy je 6 razy.
Po każdym wyrzuceniu sumujemy uzyskane wartości trzech monet i wpisujemy je do tabeli poniżej:

  


Wylosowane heksagramy
Przed Przemianą

62. Przewaga małego.
Po Przemianie

34. Potęga wielkiego.
Heksagram pierwszy.
Jeżeli występują tylko linie stałe 7 lub 8, to odczytujemy znaczenie tylko tego heksagramu. Jest to obraz sytuacji bez zmian. Jeżeli są linie zmienne 6 (x) lub 9 (o) to odczytujemy ich znaczenie w obu heksagramach. Pozycje linii zmiennych: 6 lub 9 liczymy zawsze od dołu do góry. Interpretacje poniżej.
Heksagram drugi.
Powstaje tylko wtedy, gdy w pierwszym występują linie zmienne 6 (x) lub 9 (o) i jest to obraz sytuacji po przemianie. Do interpretacji odczytujemy tylko znaczenie linii zmiennych w obu heksagramach. Pozycje linii zmiennych: 6 lub 9 liczymy zawsze od dołu do góry.

 
Do interpretacji odczytujemy znaczenie:
1 linia zmienna 6
2 linia zmienna 6

62. Przewaga małego.

Górny Trygram: Tchen. Pobudzenie.
Atrybuty: pobudzający ruch
Obraz: grzmot, piorun
Pokrewieństwo: pierwszy syn

Dolny Trygram: Ken. Trwanie w spokoju.
Atrybuty: spoczywający
Obraz: góra
Pokrewieństwo: trzeci syn

Powodzenie. Sprzyjającym jest wytrwałość. Można czynić rzeczy małe, wielkich nie należy czynić. Lecący ptak przynosi posłanie; nie jest dobrze dążyć w górę, dobrze jest na dole pozostać. Wielka pomyślność. W postępowaniu człowieka szlachetnego przeważa postawa pełna czci. W jego żałobie przeważa żal. W jego wydatkach przeważa oszczędność.

1. 6. Ptak przez latanie ściąga na siebie niepomyślny los. Dopóki ptak nie nauczy się latać powinien pozostać w gnieździe.

2. 6. On mija swego przodka, a spotyka przodkinie. Nie dociera do księcia, a spotyka urzędnika. Nie ma ujmy. Ukazane są tutaj dwie wyjątkowe sytuacje. W świątyni przodków, gdzie ma miejsce sukcesja pokoleń, wnuk stoi po tej samej stronie, co dziad; dlatego z nim jest w bliższych relacjach. Tu przedstawiono żonę wnuka, która podczas ofiary mija przodka-praojca i zwraca się do pramatki. To niezwykłe zachowanie jest wyrazem jej skromności. Ona ośmiela raczej zwrócić się do pramatki, z którą czyje się bliżej związana jako kobieta; dlatego odchylenie od reguły nie jest błędem. Drugi obraz: według przyjętych zasad urzędnik stara się najpierw o audiencję u swego księcia. Nie spotkawszy go, rezygnuje ze starań o widzenie, tym niemniej sumiennie wypełnia swe obowiązki jako jeden z wielu wykonawców woli władcy.

3. 9. Jeżeli nie jest się nadzwyczaj ostrożnym, ktoś może podejść od tyłu i uderzyć. Niepomyślny los. Czasami bezwarunkowo konieczna jest ostrożność. Proste i silne osobowości gardzą tym by się strzec, mając to za rzecz małostkową. Idą oni dumnie i niewzruszenie swoją drogą. Ale takie zaufanie do siebie jest złudne. Niebezpieczeństwu można zapobiec jeżeli się zrozumie, że obecna chwila wymaga wyjątkowego zwrócenia uwagi na rzeczy małe i nieznaczące.

4. 9. Nie ma ujmy. Nie omija go, lecz spotyka. Pójście przynosi niebezpieczeństwo. Trzeba się strzec. Nie działaj. Bądź nieustannie wytrwały. Ze względu na okoliczności trzeba być opanowanym. Nie można dążyć do celu na siłę.

5. 6. Gęste chmury, nie ma deszczu od zachodniej strony naszego kraju. Książę strzela i trafia tego, kto jest w jaskini. Władca nie może działać, bowiem stoi sam i nie ma pomocników. Musi szukać pomocników, ze skromnością, w ukryciu, do którego się wycofali. Nie jest ważna ich sława ani wielkie nazwiska, lecz tylko ich autentyczne dokonania.

6. 6. Nie spotyka go, lecz omija. Lecący ptak porzuca go. Niepomyślny los. To oznacza niedolę i straty. Jeżeli ktoś mierzy powyżej celu, nie może trafić. Jeżeli ptak nie dąży do swego gniazda, lecz leci coraz wyżej i wyżej i dalej, w końcu wpada myśliwemu w sieci. Kto nie umie się zatrzymać, ściąga na siebie niepomyślny los.

Hexagram pierwszy opis:
I-Ching wg. Richarda Wilhelma.
na podstawie:
"I-Cing. Księga Przemian" Richard Wilhelm.
Wyd. LATAWIEC 1994.
Koniec.
Do interpretacji odczytujemy znaczenie:
1 linia zmienna 6
2 linia zmienna 6

34. Potęga wielkiego.

Górny Trygram: Tchen. Pobudzenie.
Atrybuty: pobudzający ruch
Obraz: grzmot, piorun
Pokrewieństwo: pierwszy syn

Dolny Trygram: Tchien. Twórczość.
Atrybuty: silny
Obraz: niebo
Pokrewieństwo: ojciec

Sprzyjająca jest wytrwałość. Człowiek szlachetny nie wkracza na drogę, która nie jest w zgodzie z porządkiem rzeczy.

1. 9. Potęga w palcach u nóg. Wielka moc na niskiej pozycji, jest skłonna postęp wymusić siłą. Czynienie tak dalej, przynosi niepomyślny los. Prawda to oczywista.

2. 9. Wytrwałość bez przesadnego użycia siły, przynosi pomyślny los. Bramy do sukcesu zaczynają otwierać się. Opór ustępuje i posuwamy się naprzód. To jest punkt, w którym stajemy się za nadto pewni siebie. Nie można przesadzać.

3. 9. Człowiek pospolity działa z całą mocą, szlachetny tak nie czyni. Czynienie tak dalej jest niebezpieczne. Kozioł bodzie w żywopłot i zaplątuje się rogami. Uwikłanie. Nie można upajać się własną mocą, trzeba być świadomym zagrożeń, które mogą się pojawić.

4. 9. Wytrwałość przynosi pomyślny los. Żal znika. Żywopłot otwiera się, nie ma uwikłania. Potęga i siła zależy od osi wielkiego wozu. Spokój i wytrwałość w pracy nad usunięciem przeszkód daje sukces.

5. 6. Traci kozła z łatwością. Rezygnacja z tego co nie jest potrzebne. Nie ma żalu. Wszystko idzie łatwo, bez oporu.

6. 6. Kozioł bodzie w żywopłot. Nie może ruszyć się, ani w tył ani w przód. Każdy ruch daje uwikłanie. Nic nie jest sprzyjające. Jeżeli zauważy się tą trudność i zrozumie się zaistniałą sytuację, przyniesie to pomyślny los. Zapędzenie się za daleko.
Hexagram drugi opis:
I-Ching wg. Richarda Wilhelma.
na podstawie:
"I-Cing. Księga Przemian" Richard Wilhelm.
Wyd. LATAWIEC 1994.
Koniec.

 
  Jedynie u mnie na stronie 2 interpretacje wyroczni:

 ● Start  ● I-Ching co to jest?  ● Jak działa i losuje program: I ching na szybko?  ● Koncerty i imprezy Wa-wa   

Software Darek Dabrowski. Copyright (c) Darek Dabrowski 2004- 2013
E-mail: skasuj-to-addarek@interia.pl.
I Ching Księga Przemian - losowanie i obliczanie wyrzucanych hexagramów,
porada wyroczni on-line za pomocš programu losujšcego i interpretujšcego hexagramy.