I Ching - Księga Przemian  to starożytna chińska księga wróżb powstała ponad 3000 lat temu.
   Używana jest jako źródło mądrości, samorozwoju lub porady. Korzystał z niej Konfucjusz i Carl Gustav Jung.
   Metody stawiania wyroczni, czyli losowania heksagramów:
   1. Starożytna chińska - przez dzielenie i liczenie 50 łodyg krwawnika, stosowana do dzisiaj.
   2. Współczesna - za pomocą wyrzucania ręcznie trzech monet 6 razy i sumowania ich wartości.
   3. Teraz doszła nowa metoda, czyli generowanie I-Chingu przez program losujący na serwerze.
Księgi Przemian - komentarze i interpretacje heksagramów

I-Ching na szybko

generowany przez program
skoncentruj się na pytaniu i kliknij.

Wyrocznia wyrzucana ręcznie
za pomocą 3 monet
wg. Richarda Wilhelma

Najlepsze do losowania są monety
2 groszowe lub inne z cyfrą 2.
Przyjmujemy że reszka ma wartość
2 a orzeł 3.
Koncentrujemy się na pytaniu
i tasujemy monety w zamkniętych dłoniach.
Następnie rzucamy je 6 razy.
Po każdym wyrzuceniu sumujemy uzyskane wartości trzech monet i wpisujemy je do tabeli poniżej:

  


Wylosowane heksagramy
Przed Przemianą

50. Kocioł ofiarny.
Po Przemianie

57. Łagodność.
Heksagram pierwszy.
Jeżeli występują tylko linie stałe 7 lub 8, to odczytujemy znaczenie tylko tego heksagramu. Jest to obraz sytuacji bez zmian. Jeżeli są linie zmienne 6 (x) lub 9 (o) to odczytujemy ich znaczenie w obu heksagramach. Pozycje linii zmiennych: 6 lub 9 liczymy zawsze od dołu do góry. Interpretacje poniżej.
Heksagram drugi.
Powstaje tylko wtedy, gdy w pierwszym występują linie zmienne 6 (x) lub 9 (o) i jest to obraz sytuacji po przemianie. Do interpretacji odczytujemy tylko znaczenie linii zmiennych w obu heksagramach. Pozycje linii zmiennych: 6 lub 9 liczymy zawsze od dołu do góry.

 
Do interpretacji odczytujemy znaczenie:
4 linia zmienna 9
5 linia zmienna 6

50. Kocioł ofiarny.

Górny Trygram: Li. Lgnięcie.
Atrybuty: dający światło
Obraz: ogień
Pokrewieństwo: druga córka

Dolny Trygram: Hsuan. Łagodność.
Atrybuty: przenikający
Obraz: wiatr, drewno
Pokrewieństwo: pierwsza córka

Najwyższa pomyślność. Powodzenie. Zatem człowiek szlachetny utwierdza swoje przeznaczenie. Los ognia zależy od drewna: puki starcza drewna na dole płonie ogień w górze. W człowieku podobnie, jest przeznaczenie, które dostarcza siły jego życiu. Jeżeli komuś uda się znaleźć właściwy kształt dla życiu i przeznaczenia, tak by życie jego pozostawało w harmonii z losem, oznaczać to będzie utwierdzenie przeznaczenia.

1. 6. Kocioł ofiarny wywrócony do góry nogami. Sprzyja to usunięciu tego, co zalega w środku. Nałożnicę bierze ze względu na jej syna. Nie ma ujmy. Odwracając naczynie usuwa się śmieci. Pozycja nałożnicy jest niska, lecz zyskuje ona szacunek, gdy urodzi syna. Jeżeli jest gotów oczyścić swoją naturę, zostanie zaakceptowany.

2. 9. W kotle ofiarnym jest żywność. Moi towarzysze żywią zawiść, ale zaszkodzić mnie nie mogą. Istotne są realne dokonania. Pomyślny los.

3. 9. Uchwyt kotła jest zmieniony. Na swojej drodze natrafia się na przeszkodę, Tłuszcz bażanta nie został zjedzony - nikomu za pożywienie nie służy. Dopiero gdy deszcz pada, kończy się żal. W końcu przychodzi los pomyślny. Nikt go nie zauważa i nie darzy zaufaniem. Cały jego talent i zalety idą przez to na marne. Trzeba czekać, aż przyjdzie jego czas i ustąpią wszystkie napięcia.

4. 9. Nogi kotła są połamane. Posiłek księcia został rozlany, a jego osoba splamiona. Niepomyślny los. Ktoś podjął się zadania, któremu nie może sprostać. Nie poświęca się mu ze wszystkich sił i w chodzi w stosunki z ludźmi o niskiej kondycji. Konfucjusz o tej linii: słaby charakter przy wysokim stanowisku, uboga wiedza przy wielkich zamiarach, mała siła przy poważnej odpowiedzialności - rzadko unikają nieszczęścia.

5. 6. Kocioł ofiarny ma żółte uchwyty i złote obręcze do przenoszenia. Sprzyjająca jest wytrwałość. Pozyskanie do pomocy silnych i zdolnych ludzi. Zachowaj zalety ducha i nie daj się sprowadzić ze swej drogi.

6. 9. Kocioł ofiarny ma pierścienie z nefrytu. Wielka pomyślność. Nic co by niesprzyjającym było. Nefryt ceniony jest za to, że łączy twardość z łagodnym połyskiem. Mędrzec radząc innym, jest łagodny i subtelny jak szlachetny nefryt.

Hexagram pierwszy opis:
I-Ching wg. Richarda Wilhelma.
na podstawie:
"I-Cing. Księga Przemian" Richard Wilhelm.
Wyd. LATAWIEC 1994.
Koniec.
Do interpretacji odczytujemy znaczenie:
4 linia zmienna 9
5 linia zmienna 6

57. Łagodność. Przenikliwość.

Górny Trygram: Hsuan. Łagodność.
Atrybuty: przenikający
Obraz: wiatr, drewno
Pokrewieństwo: pierwsza córka

Dolny Trygram: Hsuan. Łagodność.
Atrybuty: przenikający
Obraz: wiatr, drewno
Pokrewieństwo: pierwsza córka

Powodzenie dzięki temu, co małe. Sprzyjającym jest gdzie pójść. Sprzyjającym jest widzieć wielkiego człowieka. Obraz łagodnej przenikliwości. Tak człowiek szlachetny rozpowszechnia rozkazy i swoje sprawy prowadzi.

1. 6. Wrodzona łagodność, często skłania do niezdecydowania. W ruchu naprzód i odstępowaniu, sprzyjająca jest wytrwałość i determinacja wojownika. Nie czuje się dość silny i ma wątpliwości. Zdecydowana dyscyplina jest daleko lepsza, niż niezdecydowana powolność.

2. 9. Przenikanie pod łóżko. Korzysta się z wielkiej liczby kapłanów i magów. Pomyślny los. Nie ma ujmy. Ukryci wrogowie, nieuchwytne wpływy, sugestywnie oddziałują na ludzi. Należy wytropić i ustalić o co chodzi. Wpływy wydobyte na jaw, napiętnowane tracą swoją moc.

3. 9. Powtórzone przenikanie. Upokorzenie. Jeżeli coś zostało przemyślane dogłębnie, trzeba podjąć decyzję i działać.

4. 6. Żal znika. Na polowaniu łowi się zwierzynę trzech rodzajów. Trzeba połączyć wrodzoną skromność, zasób doświadczenia i pełną energii aktywność. Zwierzęta mogą być wykorzystane trojaki sposób: jako ofiara składana bogom, gwoli podejmowania gości i do codziennego spożywania. Jeżeli zdobycz służy wszystkim trzem celom, polowanie jest szczególnie owocne.

5. 9. Wytrwałość przynosi pomyślny los. Żal znika. Nic, co by niesprzyjającym było. Początku nie ma, ale jest koniec. Przed przemianą, trzy dni. Po przemianie, trzy dni. Pomyślny los. Odmiana i naprawa. Konieczna jest stałość. Do naprawy przystępujemy z namysłem. Po dokonaniu zmian należy starannie badać przez jakiś czas, jak ta naprawa sprawdza się w rzeczywistości.

6. 9. Przenikanie pod łóżko. Wiedza jest już przenikliwa i dogłębna, ale brak sił by zdecydowanie zwalczać zło. On traci swoją własność i siekierę. Wytrwałość przynosi niepomyślny los. Wiedza poznającego jest już przenikliwa. Wie on już wszystko o szkodliwych wpływach, ale nie ma już sił, by zdecydowanie zwalczać zło.
Hexagram drugi opis:
I-Ching wg. Richarda Wilhelma.
na podstawie:
"I-Cing. Księga Przemian" Richard Wilhelm.
Wyd. LATAWIEC 1994.
Koniec.

 
  Jedynie u mnie na stronie 2 interpretacje wyroczni:

 ● Start  ● I-Ching co to jest?  ● Jak działa i losuje program: I ching na szybko?  ● Koncerty i imprezy Wa-wa   

Software Darek Dąbrowski. Copyright (c) Darek Dąbrowski 2004- 2016
E-mail: skasuj-to-addarek@interia.pl.
I Ching Księga Przemian - losowanie i obliczanie wyrzucanych hexagramów,
porada wyroczni on-line za pomocą programu losującego i interpretującego hexagramy.