I Ching - Księga Przemian  to starożytna chińska księga wróżb powstała ponad 3000 lat temu.
   Używana jest jako źródło mądrości, samorozwoju lub porady. Korzystał z niej Konfucjusz i Carl Gustav Jung.
   Metody stawiania wyroczni, czyli losowania heksagramów:
   1. Starożytna chińska - przez dzielenie i liczenie 50 łodyg krwawnika, stosowana do dzisiaj.
   2. Współczesna - za pomocą wyrzucania ręcznie trzech monet 6 razy i sumowania ich wartości.
   3. Teraz doszła nowa metoda, czyli generowanie I-Chingu przez program losujący na serwerze.
Księgi Przemian - komentarze i interpretacje heksagramów

I-Ching na szybko

generowany przez program
skoncentruj się na pytaniu i kliknij.

Wyrocznia wyrzucana ręcznie
za pomocą 3 monet
wg. Richarda Wilhelma

Najlepsze do losowania są monety
2 groszowe lub inne z cyfrą 2.
Przyjmujemy że reszka ma wartość
2 a orzeł 3.
Koncentrujemy się na pytaniu
i tasujemy monety w zamkniętych dłoniach.
Następnie rzucamy je 6 razy.
Po każdym wyrzuceniu sumujemy uzyskane wartości trzech monet i wpisujemy je do tabeli poniżej:

  


Wylosowane heksagramy
Przed Przemianą

62. Przewaga małego.
Po Przemianie

55. Obfitość.
Heksagram pierwszy.
Jeżeli występują tylko linie stałe 7 lub 8, to odczytujemy znaczenie tylko tego heksagramu. Jest to obraz sytuacji bez zmian. Jeżeli są linie zmienne 6 (x) lub 9 (o) to odczytujemy ich znaczenie w obu heksagramach. Pozycje linii zmiennych: 6 lub 9 liczymy zawsze od dołu do góry. Interpretacje poniżej.
Heksagram drugi.
Powstaje tylko wtedy, gdy w pierwszym występują linie zmienne 6 (x) lub 9 (o) i jest to obraz sytuacji po przemianie. Do interpretacji odczytujemy tylko znaczenie linii zmiennych w obu heksagramach. Pozycje linii zmiennych: 6 lub 9 liczymy zawsze od dołu do góry.

 
Do interpretacji odczytujemy znaczenie:
1 linia zmienna 6

62. Przewaga małego.

Górny Trygram: Tchen. Pobudzenie.
Atrybuty: pobudzający ruch
Obraz: grzmot, piorun
Pokrewieństwo: pierwszy syn

Dolny Trygram: Ken. Trwanie w spokoju.
Atrybuty: spoczywający
Obraz: góra
Pokrewieństwo: trzeci syn

Powodzenie. Sprzyjającym jest wytrwałość. Można czynić rzeczy małe, wielkich nie należy czynić. Lecący ptak przynosi posłanie; nie jest dobrze dążyć w górę, dobrze jest na dole pozostać. Wielka pomyślność. W postępowaniu człowieka szlachetnego przeważa postawa pełna czci. W jego żałobie przeważa żal. W jego wydatkach przeważa oszczędność.

1. 6. Ptak przez latanie ściąga na siebie niepomyślny los. Dopóki ptak nie nauczy się latać powinien pozostać w gnieździe.

2. 6. On mija swego przodka, a spotyka przodkinie. Nie dociera do księcia, a spotyka urzędnika. Nie ma ujmy. Ukazane są tutaj dwie wyjątkowe sytuacje. W świątyni przodków, gdzie ma miejsce sukcesja pokoleń, wnuk stoi po tej samej stronie, co dziad; dlatego z nim jest w bliższych relacjach. Tu przedstawiono żonę wnuka, która podczas ofiary mija przodka-praojca i zwraca się do pramatki. To niezwykłe zachowanie jest wyrazem jej skromności. Ona ośmiela raczej zwrócić się do pramatki, z którą czyje się bliżej związana jako kobieta; dlatego odchylenie od reguły nie jest błędem. Drugi obraz: według przyjętych zasad urzędnik stara się najpierw o audiencję u swego księcia. Nie spotkawszy go, rezygnuje ze starań o widzenie, tym niemniej sumiennie wypełnia swe obowiązki jako jeden z wielu wykonawców woli władcy.

3. 9. Jeżeli nie jest się nadzwyczaj ostrożnym, ktoś może podejść od tyłu i uderzyć. Niepomyślny los. Czasami bezwarunkowo konieczna jest ostrożność. Proste i silne osobowości gardzą tym by się strzec, mając to za rzecz małostkową. Idą oni dumnie i niewzruszenie swoją drogą. Ale takie zaufanie do siebie jest złudne. Niebezpieczeństwu można zapobiec jeżeli się zrozumie, że obecna chwila wymaga wyjątkowego zwrócenia uwagi na rzeczy małe i nieznaczące.

4. 9. Nie ma ujmy. Nie omija go, lecz spotyka. Pójście przynosi niebezpieczeństwo. Trzeba się strzec. Nie działaj. Bądź nieustannie wytrwały. Ze względu na okoliczności trzeba być opanowanym. Nie można dążyć do celu na siłę.

5. 6. Gęste chmury, nie ma deszczu od zachodniej strony naszego kraju. Książę strzela i trafia tego, kto jest w jaskini. Władca nie może działać, bowiem stoi sam i nie ma pomocników. Musi szukać pomocników, ze skromnością, w ukryciu, do którego się wycofali. Nie jest ważna ich sława ani wielkie nazwiska, lecz tylko ich autentyczne dokonania.

6. 6. Nie spotyka go, lecz omija. Lecący ptak porzuca go. Niepomyślny los. To oznacza niedolę i straty. Jeżeli ktoś mierzy powyżej celu, nie może trafić. Jeżeli ptak nie dąży do swego gniazda, lecz leci coraz wyżej i wyżej i dalej, w końcu wpada myśliwemu w sieci. Kto nie umie się zatrzymać, ściąga na siebie niepomyślny los.

Hexagram pierwszy opis:
I-Ching wg. Richarda Wilhelma.
na podstawie:
"I-Cing. Księga Przemian" Richard Wilhelm.
Wyd. LATAWIEC 1994.
Koniec.
Do interpretacji odczytujemy znaczenie:
1 linia zmienna 6

55. Obfitość. Pełnia.

Górny Trygram: Tchen. Pobudzenie.
Atrybuty: pobudzający ruch
Obraz: grzmot, piorun
Pokrewieństwo: pierwszy syn

Dolny Trygram: Li. Lgnięcie.
Atrybuty: dający światło
Obraz: ogień
Pokrewieństwo: druga córka

Obfitość ma powodzenie. Król osiąga obfitość. Nie smuć się, bądź jak słońce w południe. Tak człowiek szlachetny rozsądza procesy i egzekwuje kary.

1. 9. Jeżeli ktoś spotyka przeznaczonego sobie władcę, mogą być razem dni dziesięć i błędem to nie jest. Pójście spotyka się z uznaniem. Trzeba połączyć jasność umysłu z energicznym ruchem. Dwoje ludzi pasuje do siebie. Dlatego trzeba wyjść i ujawnić swoje wpływy.

2. 6. Zasłona tak obfita, że w południe widać gwiazdy polarne. Idąc gdzieś napotyka się nieufność i nienawiść. Jeżeli go przebudzić prawdą, nadejdzie pomyślny los. Między władcę a człowieka, który wielkie rzeczy może realizować, wkradają się intrygi i knowania. Trzeba trzymać się wewnętrznej prawdy, która działa na władcę w sposób niewidzialny, powodując zmiany na lepsze.

3. 9. Zarośla tak obfite, że w południe widać małe gwiazdy. Łamie sobie prawe ramię. Nie ma ujmy. Książę jest tutaj zaciemniony, tak iż, nawet nieznaczni ludzie, mogą wyjść na pierwszy plan.

4. 9. Zasłona tak obfita, że w południe widać gwiazdy polarne. Spotyka podobnego sobie władcę. Pomyślny los. Ubywa ciemności, dlatego to, co sobie odpowiada jest razem. Radość działania należy poprzeć mądrością.

5. 6. Nadchodzą linie, zbliża się błogosławieństwo i sława. Pomyślny los. Władca jest skromny i otwarty na rady ludzi wartościowych.

6. 6. Jego dom jest w obfitości. On odgradza się zasłoną od swojej rodziny. Wypatruje przez bramę i nie dostrzega już nikogo. Przez trzy lata nie widzi nic. Niepomyślny los. Ukazano tu człowieka który, przez swą pychę i samowolę osiągnął przeciwieństwo tego, do czego dążył. Rodzina stała mu się obca i został zupełnie sam.

Hexagram drugi opis:
I-Ching wg. Richarda Wilhelma.
na podstawie:
"I-Cing. Księga Przemian" Richard Wilhelm.
Wyd. LATAWIEC 1994.
Koniec.

 
  Jedynie u mnie na stronie 2 interpretacje wyroczni:

 ● Start  ● I-Ching co to jest?  ● Jak działa i losuje program: I ching na szybko?  ● Koncerty i imprezy Wa-wa   

Software Darek Dabrowski. Copyright (c) Darek Dabrowski 2004- 2013
E-mail: skasuj-to-addarek@interia.pl.
I Ching Księga Przemian - losowanie i obliczanie wyrzucanych hexagramów,
porada wyroczni on-line za pomocš programu losujšcego i interpretujšcego hexagramy.