I Ching - Księga Przemian  to starożytna chińska księga wróżb powstała ponad 3000 lat temu.
   Używana jest jako źródło mądrości, samorozwoju lub porady. Korzystał z niej Konfucjusz i Carl Gustav Jung.
   Metody stawiania wyroczni, czyli losowania heksagramów:
   1. Starożytna chińska - przez dzielenie i liczenie 50 łodyg krwawnika, stosowana do dzisiaj.
   2. Współczesna - za pomocą wyrzucania ręcznie trzech monet 6 razy i sumowania ich wartości.
   3. Teraz doszła nowa metoda, czyli generowanie I-Chingu przez program losujący na serwerze.
Księgi Przemian - komentarze i interpretacje heksagramów

I-Ching na szybko

generowany przez program
skoncentruj się na pytaniu i kliknij.

Wyrocznia wyrzucana ręcznie
za pomocą 3 monet
wg. Richarda Wilhelma

Najlepsze do losowania są monety
2 groszowe lub inne z cyfrą 2.
Przyjmujemy że reszka ma wartość
2 a orzeł 3.
Koncentrujemy się na pytaniu
i tasujemy monety w zamkniętych dłoniach.
Następnie rzucamy je 6 razy.
Po każdym wyrzuceniu sumujemy uzyskane wartości trzech monet i wpisujemy je do tabeli poniżej:

  


Wylosowane heksagramy
Przed Przemianą

57. Łagodność.
Po Przemianie

47. Opresja.
Heksagram pierwszy.
Jeżeli występują tylko linie stałe 7 lub 8, to odczytujemy znaczenie tylko tego heksagramu. Jest to obraz sytuacji bez zmian. Jeżeli są linie zmienne 6 (x) lub 9 (o) to odczytujemy ich znaczenie w obu heksagramach. Pozycje linii zmiennych: 6 lub 9 liczymy zawsze od dołu do góry. Interpretacje poniżej.
Heksagram drugi.
Powstaje tylko wtedy, gdy w pierwszym występują linie zmienne 6 (x) lub 9 (o) i jest to obraz sytuacji po przemianie. Do interpretacji odczytujemy tylko znaczenie linii zmiennych w obu heksagramach. Pozycje linii zmiennych: 6 lub 9 liczymy zawsze od dołu do góry.

 
Do interpretacji odczytujemy znaczenie:
3 linia zmienna 9
4 linia zmienna 6
6 linia zmienna 9

57. Łagodność. Przenikliwość.

Górny Trygram: Hsuan. Łagodność.
Atrybuty: przenikający
Obraz: wiatr, drewno
Pokrewieństwo: pierwsza córka

Dolny Trygram: Hsuan. Łagodność.
Atrybuty: przenikający
Obraz: wiatr, drewno
Pokrewieństwo: pierwsza córka

Powodzenie dzięki temu, co małe. Sprzyjającym jest gdzie pójść. Sprzyjającym jest widzieć wielkiego człowieka. Obraz łagodnej przenikliwości. Tak człowiek szlachetny rozpowszechnia rozkazy i swoje sprawy prowadzi.

1. 6. Wrodzona łagodność, często skłania do niezdecydowania. W ruchu naprzód i odstępowaniu, sprzyjająca jest wytrwałość i determinacja wojownika. Nie czuje się dość silny i ma wątpliwości. Zdecydowana dyscyplina jest daleko lepsza, niż niezdecydowana powolność.

2. 9. Przenikanie pod łóżko. Korzysta się z wielkiej liczby kapłanów i magów. Pomyślny los. Nie ma ujmy. Ukryci wrogowie, nieuchwytne wpływy, sugestywnie oddziałują na ludzi. Należy wytropić i ustalić o co chodzi. Wpływy wydobyte na jaw, napiętnowane tracą swoją moc.

3. 9. Powtórzone przenikanie. Upokorzenie. Jeżeli coś zostało przemyślane dogłębnie, trzeba podjąć decyzję i działać.

4. 6. Żal znika. Na polowaniu łowi się zwierzynę trzech rodzajów. Trzeba połączyć wrodzoną skromność, zasób doświadczenia i pełną energii aktywność. Zwierzęta mogą być wykorzystane trojaki sposób: jako ofiara składana bogom, gwoli podejmowania gości i do codziennego spożywania. Jeżeli zdobycz służy wszystkim trzem celom, polowanie jest szczególnie owocne.

5. 9. Wytrwałość przynosi pomyślny los. Żal znika. Nic, co by niesprzyjającym było. Początku nie ma, ale jest koniec. Przed przemianą, trzy dni. Po przemianie, trzy dni. Pomyślny los. Odmiana i naprawa. Konieczna jest stałość. Do naprawy przystępujemy z namysłem. Po dokonaniu zmian należy starannie badać przez jakiś czas, jak ta naprawa sprawdza się w rzeczywistości.

6. 9. Przenikanie pod łóżko. Wiedza jest już przenikliwa i dogłębna, ale brak sił by zdecydowanie zwalczać zło. On traci swoją własność i siekierę. Wytrwałość przynosi niepomyślny los. Wiedza poznającego jest już przenikliwa. Wie on już wszystko o szkodliwych wpływach, ale nie ma już sił, by zdecydowanie zwalczać zło.
Hexagram pierwszy opis:
I-Ching wg. Richarda Wilhelma.
na podstawie:
"I-Cing. Księga Przemian" Richard Wilhelm.
Wyd. LATAWIEC 1994.
Koniec.
Do interpretacji odczytujemy znaczenie:
3 linia zmienna 9
4 linia zmienna 6
6 linia zmienna 9

47. Opresja. Wyczerpanie.

Górny Trygram: Touei. Pogoda ducha.
Atrybuty: radosny
Obraz: jezioro
Pokrewieństwo: trzecia córka

Dolny Trygram: Kan. Przeszkoda. Otchłań.
Atrybuty: niebezpieczny
Obraz: woda
Pokrewieństwo: drugi syn

Powodzenie. Wytrwałość. Wielki człowiek wypracowuje pomyślny los. Nie ma ujmy. Jeżeli ma coś do powodzenia, nie dadzą temu wiary. Zatem człowiek szlachetny ryzykuje życie, by postępować zgodnie ze swoją wolą.

1. 6. Siedzi się w opresji pod drzewem bez liści, zbłądzi się w mroczną dolinę. Przez trzy lata nie widzi nic. Trzeba być silnym i wewnętrznie przezwyciężyć przeciwności losu. Wewnętrzne iluzje, które trzeba przezwyciężyć.

2. 9. Jest w opresji przy winie i strawie - opresja wewnętrzna. Nadchodzi mąż mający szkarłatne opaski na kolanach. Sprzyjającym jest, by złożyć ofiary. Wyruszenie przynosi niepomyślny los. Nie ma ujmy. Trzeba przezwyciężyć trudności. Przeszkody w sferze niewidzialnej, przeciwstawić ofiarą i modlitwą. Potrzebna wewnętrzna cierpliwość.

3. 6. Pozwala, by być uciśnionym przez kamień i opiera się o ciernie i osty. Do swego domu wchodzi i żony już nie widzi. Niepomyślny los. Przeszkody. Chce głową przebić mur. Opiera się o coś, co jest niestabilne i jest podporą wątpliwą. Wreszcie, nie mogąc zdecydować się, wycofuje się i wraca do domu, by doznać nowego zawodu: jego żony już tam nie ma.

4. 9. Przychodzi bardzo spokojnie, w opresji w złotym wozie. Upokorzenie, ale to już koniec. Dostrzega potrzeby niższych i chce służyć im z pomocą. Nie zabiera się do rzeczy szybko i energicznie, ale zwleka i namyśla się. Dlatego powstają przeszkody. Wpływowi i bogaci znajomi, wciągają go do swego kręgu i musi robić co oni. Dlatego popada w kłopoty. Jednak są to trudności przemijające.

5. 9. Nos i stopy mu obcięto. Opresja ze strony człowieka z purpurowymi opaskami na kolanach. Spokojnie nadchodzi radość. Sprzyjającym jest, by złożyć ofiary i datki. Uciśnienie z góry i dołu. Ci których obowiązkiem, jest niesienie pomocy, jemu pomocy nie udzielają. Stopniowo sprawy zmieniają się na lepsze. Do tego czasu należy zwrócić się do Boga, wznieść modły o dobro ogółu i złożyć ofiary.

6. 6. W opresji jest przez pnące łodygi. Porusza się niepewnie, mówiąc. poruszenie przynosi żal. Jeżeli odczuwa żal z tego powodu i zaczyna coś robić, ma los pomyślny. Niezdecydowanie i uciskanie przez więzy, które mogą być łatwo zerwane. Opresja zbliża się do końca. Ale on jest pełen niezdecydowania. Odrzuca swe mentalne zahamowania i podejmuje stanowczą decyzję. W ten sposób przezwycięża opresję.

Hexagram drugi opis:
I-Ching wg. Richarda Wilhelma.
na podstawie:
"I-Cing. Księga Przemian" Richard Wilhelm.
Wyd. LATAWIEC 1994.
Koniec.

 
  Jedynie u mnie na stronie 2 interpretacje wyroczni:

 ● Start  ● I-Ching co to jest?  ● Jak działa i losuje program: I ching na szybko?  ● Koncerty i imprezy Wa-wa   

Software Darek Dabrowski. Copyright (c) Darek Dabrowski 2004- 2013
E-mail: skasuj-to-addarek@interia.pl.
I Ching Księga Przemian - losowanie i obliczanie wyrzucanych hexagramów,
porada wyroczni on-line za pomocš programu losujšcego i interpretujšcego hexagramy.